Rychlá příručka - HTML - Seznamy

Tagy <ol> a <li> - číslované seznamy

Můžete si říci, že seznamy nejsou vůbec důležité, že málokdy použijete seznam na webu, ale opak je pravdou. Jako seznamy se totiž vytváří menu na webech, tudíž je téměř na každém webu. Tento seznam, který slouží jako menu, se jen hodně upraví pomocí kaskádových stylů, ale opravdu to seznam je. My se zde, v HTML části příručky, ale budeme bavit o klasických seznamech, takových, jaké si je představujete. Velké množství příkazů pro úpravu seznamu naleznete zde. Číslovaný seznam se vytvoří pomocí tagu <ol>. Tento tag je párový, existuje tedy </ol>. Jako parametr můžeme uvést type, který určuje styl číslování seznamu. Ten může mít v uvozovkách několik možností: I (pro velké římské číslice), i (pro malé římské číslice), A (pro velká písmena), a (pro malá písmena) nebo 1 (pro klasické číslice). Mezi začátkem a koncem seznamu, tedy mezi tagy <ol> </ol>, budou položky. Pro ně existuje tag <li>, který je opět párový. Mezi <li> </li> bude to, co bude obsahovat jedna položka, což může být téměř vše. Tagů <li> a jejich ukončení je v seznamu tolik, kolik chceme položek. Každá položka pak bude mít svou odrážku, kterou bude to, co jsme zvolili pro seznam parametrem type v tagu <ol>. HTML pak sám bude číslovat jednotlivé položky tak, jako např. v programech Microsoft Office. Pokud chceme ale udělat nějakou položku výjimkou, tedy vytvořit jí jiný styl číslování oproti ostatním položkám v seznamu, můžeme napsat type také do položky, tedy jako parametr tagu <li>, tím se číslování pro tuto položku změní.

Tagy <ul> a <li> - nečíslované seznamy

Už jistě víte, že jako seznam se dělá menu na webech, takže jsou seznamy velmi důležité. Číslované seznamy, které již asi umíte, mají jako odrážky čísla nebo písmena, důležité ale je, že číslování za vás dělá HTML. Nečíslované seznamy mohou mít také několik typů odrážek – čtverce, kružnice nebo kruhy. Nečíslovaný seznam se vytvoří pomocí tagu <ul>, který je opět párový. Jako parametr může mít type, stejně jako seznam číslovaný. Parametr type může mít v uvozovkách u nečíslovaného seznamu tyto výrazy: square (pro čtverce), circle (pro kružnice) nebo disc (pro kruhy). Poté už je vše stejné s číslovaným seznamem. Mezi <ul> </ul> budou jednotlivé položky seznamu, každou položku bude vyjadřovat tag <li> s jeho ukončením. V položce se může vyskytovat všechno možné. I u nečíslovaného seznamu může být položka výjimkou, pro kterou bude platit jiný styl odrážek oproti ostatním položkám v seznamu. To se vytvoří tak, že parametr type s nějakým jiným druhem odrážky v uvozovkách se napíše k tagu <li>.

Víceúrovňové seznamy

Z číslovaných i nečíslovaných seznamů můžeme vytvořit víceúrovňové seznamy, u obou dvou typů se dělají stejným způsobem. Normální seznam píše všechny položky pod sebe se stejným odsazením (pokud je nějaké nastaveno) a se stejným typem odrážek (pokud není nějaká položka výjimkou), u víceúrovňového seznamu lze pro určité položky nastavit jiný styl (např. jiné odsazení nebo jiný typ odrážek). Víceúrovňový seznam se vytvoří tak, že je vlastně seznam v seznamu. U číslovaného seznamu vše začne tagem <ol>, který má mezi ním a jeho ukončením další tagy pro položky, tedy tagy <li> </li>. Místo položky se ale mezi jednu dvojici tagů <ol> </ol> přidá další dvojice tagů <ol> </ol>, mezi kterou budou položky pro seznam druhé úrovně. Po ukončení seznamu druhé úrovně bude pro další položky platit už opět jen seznam první úrovně. Stejně tak lze vytvořit víceúrovňové nečíslované seznamy. Seznamy můžeme také kombinovat, tedy mezi tagy <ol> </ol> může být tag <ul> </ul> a naopak. Seznamy lze rozvíjet i na více než jen druhou úroveň seznamu, jen si to vyzkoušejte.

© 2013 Petr Lhotský - petrlhotsky@windowslive.com